Чим загрожує несплата аліментів з 2018 року

Нещодавно в Україні набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів». Основною метою запровадження таких змін є стимулювати суб’єктів, котрих за рішенням суду зобов’язано сплачувати аліменти, виконувати свій обов’язок сумлінно та своєчасно.

Відразу відзначимо, що види заходів, які можуть застосовуватися до таких суб’єктів, залежать від строку несплати аліментів, який починає обчислюватися з наступного дня після винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Зокрема, для того аби державна виконавча служба наклала арешт на майно боржника має існувати заборгованість зі сплати аліментів не менше як за три місяці. У тому випадку, якщо боржник офіційно працевлаштований, то особливих проблем зі щомісячним стягненням аліментів не виникне, адже відрахування із заробітної плати здійснюватиметься автоматично роботодавцем у розмірі, визначеному державним виконавцем. При цьому, невиконання постанови про стягнення суми аліментів із заробітної плати може стати підставою для звернення стягувача (тобто особи, з якою постійно проживає дитина)до суду, де відповідачем виступатиме саме роботодавець.

Більше того, несплата аліментів протягом трьох місяців підряд вважається кримінально караним діянням, що дає право матері чи батьку дитини, з якими фактично проживає дитина, звернутися у правоохоронні органи із заявою про вчинення злочину. За відповіднеправопорушення передбачена відповідальність у вигляді громадських робіт на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арешту на строк до трьох місяців, або обмеження волі на строк до двох років.

Жорсткіші санкції будуть застосовуватися до боржників, які прострочили сплату аліментів більше як на шість місяців. Зокрема, Закон України «Про виконавче провадження» передбачає, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі. Варто звернути увагу, що відповідні заходи застосовуються не вибірково, а одночасно. Попри це, все ж існує механізм оскарження таких постанов та зняття відповідних обмежень.

Одночасно, державний виконавець оформляє протокол про адміністративне правопорушення, за яке передбачено відповідальність у вигляді суспільно корисних робітна строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин. Такі роботи є оплатними і розмір оплати не може бути меншим, від мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України про Державний бюджет на відповідний рік.Суспільно-корисні роботи є оплачуваними, отримані кошти роботодавець перераховує на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів. Ухилення від виконання таких робіт є підставою для їх заміни на адміністративний арешт.

Крім цього, неплатники аліментів позбавлені права вирішувати питання про виїзд дитини за кордон на лікування, на навчання чи для відпочинку. Для цього, тому з батьків, з ким постійно проживає дитина потрібно звернутися до органу державної виконавчої служби для отримання Довідки про наявність у другого з батьків дитини заборгованості зі сплати аліментів за період шість місяців і більше.

Особи, яким присуджено за рішенням суду сплачувати аліменти і які бажають виїхати на постійне проживання до держави, з якою Україна не уклала договорів про надання правової допомоги, за рішенням суду до виїзду боржника за кордон стягнення аліментів здійснюється за весь період до досягнення дитиною повноліття. Однак, для того аби таке стягнення відбулося, зацікавлена особа повинна самостійно звернутися до суду із відповідною вимогою. В іншому випадку вона може бути позбавлена свого права на отримання аліментів.